RAFAŁ WITEK. Spotkanie pisarza z dziećmi

W nowym lokalu Filii Biblioteki Publicznej w Dębach Szlacheckich, 9 października zorganizowaliśmy pierwsze spotkanie dzieci z pisarzem. Naszym gościem był Rafał Witek – autor licznych książek dla najmłodszych i trochę starszych dzieci. Z pisarzem spotkali się uczniowie klas II – V Ze Szkoły Podstawowej w Dębach Szlacheckich, które czynnie uczestniczyły w niezwykle ciekawie prowadzonym przez pisarza spotkaniu. Dużą rolę odegrała na nim tajemnicza walizka Pana Rafała, z której dzieci losowały literackie zagadki. Odwaga dzieci do odpowiadania na pytania, oraz las rąk rósł wprost proporcjonalnie do upływających minut….

Szkoda że spotkanie było takie krótkie 🙂

Małgorzata Musierowicz, pisarka, o twórczości Rafała Witka pisze tak: „Rafał Witek pisze z wdziękiem, żywo i radośnie, zajmująco i dowcipnie, a jego kontakt z małym czytelnikiem wydaje się całkowicie naturalny, tak jakby świetnie pamiętał, jak to jest – być dzieckiem. Może zresztą jest nim, w głębi duszy, nadal…? To by wyjaśniało świeżość spojrzenia autora i jego ciekawość świata. ”

Po spotkaniu wszystkie dzieci otrzymały zakładki do książek z autografem pisarza, a Pan Rafał otrzymał od dzieci najbardziej spontaniczne podziękowania: kolorowe rysunki!  Można było również kupić książki Rafała Witka.

Po co dzieciom spotkania autorskie? Jedna z „poważnych” regułek mówi że są jedną z form popularyzacji literatury, służą promocji książek, ich twórców i biblioteki. Dają możliwość poznania ludzi pióra, uczą odbioru literatury, rozumienia sztuki, zachęcają do czytelnictwa, czasem także do podjęcia własnych prób pisarskich.

Wszystko to prawda. Dodać jeszcze należy że bezpośredni kontakt z pisarzem,jeśli spotkanie jest ciekawie i atrakcyjnie prowadzone, często dla dziecka jest dużym przeżyciem. Pisarz przestaje być niedostępnym i nieznanym zawodem z wielkiego świata – a dzieci  przekonują się, że czytanie jest fajne i przyjemne.

Na naszych spotkaniach wielokrotnie udało się rozbudzić zainteresowania literackie dzieci, które po spotkaniu wracają do biblioteki, bo wiedzą że przecież książki i biblioteka są na wyciągnięcie ręki…

Książki autora  będzie można jeszcze kupić przez tydzień w bibliotece w Dębach Szlacheckich , zapraszamy!

Blog pisarza:

Książki Rafała Witka w naszych bibliotekach do wypożyczania: Biblioteka Osiek Mały

Filia Dęby Szlacheckie

Biblioteka OSiek Mały Biblioteka Osiek Mały