katalog on-line
abc czytelnika
zdjęcia archiwalne
o bibliotece
spotkania autorskie
dla dzieci
dla dorosłych
partnerstwo lokalne
kontakt / godz. otwarcia
biblioteka bierze udział w

„Dobra powieść o miłości – łamiemy stereotypy”… czyli kolejne spotkanie z cyklu „o książkach przy kawie”

Z czym kojarzy się czytelnikowi romans? Nierzadko z czymś mdłym, miałkim, przesłodzonym i przewidywalnym. Dwoje ludzi się poznaje, zakochują się w sobie, potem akcja nieco się zagęszcza i pojawiają się problemy, które stają na drodze ich szczęścia. Następnie zakochani problemy pokonują i jest wyczekiwany happy end – żyli długo i szczęśliwie. A co, jeżeli jedno z nich, np. umiera na pierwszych stronach książki…albo  miłość okazuje się nie być wystarczająca do tego, żeby problemy przezwyciężyć, czy po prostu daleka od ideału? Tym razem szukaliśmy książek, które poruszają historią miłosną, a które zapamiętujemy jako odbiegające od znanego schematu.

Dyskusyjny klub książki w naszej bibliotece ma nieformalny, otwarty charakter. Przyjść na spotkanie może każdy, kto zainteresowany jest danym tematem, albo po prostu lubi książki, ma ochotę o nich porozmawiać, podzielić się swoimi zainteresowaniami. Osoby, które pojawiły się na spotkaniu tym razem reprezentowały różne grupy wiekowe oraz preferencje czytelnicze. To spowodowało, iż dyskusja na proponowany temat rozwinęła się w nieoczekiwanym kierunku…

Doświadczenia życiowe również kształtują nasz gust czytelniczy. Sięgamy często po lekturę, która jest najbliższa temu, co w danym momencie życia nam leży na sercu. Nieświadomie w ten sposób stosujemy na samych sobie biblioterapię. Szukamy i odnajdujemy w lekturze to, co nas drażni w życiu społecznym, w drugim człowieku, poszukujemy też scenariusza, który pozwoli nam się utożsamić z sytuacją bohatera, czy ideami przez niego głoszonymi. Lub najzwyczajniej – dana tematyka koresponduje z naszym kręgiem zainteresowań. Czy zatem każdy ma ochotę czytać o miłości? Nie każdy, rzecz jasna, zwłaszcza, jeżeli sugerował się będzie stereotypami, dotyczącymi tego typu lektury.

Wspólnymi siłami, ułożyliśmy subiektywną listę książek z wątkiem miłosnym w roli głównej, bądź w tle, które odbiegają od negatywnego stereotypu płytkiego romansu:

 1. Pamiętnik, Jesienna Miłość, I wciąż ją kocham, List w butelce i inne – Nicholas Sparks
 2. P. S. Kocham Cię – Cecylia Ahern
 3. Woda dla słoni – Sara Gruen
 4. Miłość w czasach zarazy – Gabriel Garcia Marquez
 5. Spóźnieni kochankowie – William Wharton
 6. Tryb warunkowy, Deklinacja męska/żeńska, Przyszły niedokonany – Hanna Cygler
 7. Łuk Triumfalny – Erich Maria Remarque
 8. Lolita – Vladimir Nabokov
 9. Duma i uprzedzenie – Jane Austen
 10. Wichrowe Wzgórza – Emily Brontë
 11. Zaklinacz koni – Mark Evans
 12. Trędowata – Helena Mniszek
 13. Anna Karenina – Lew Tołstoj
 14. Love story – Erich Segal
 15. Gra w klasy – Julio Cortázar
 16. Pestka – Anna Kowalska
 17. Miłość niejedno ma imię – Pierre La Mure
 18. Pokuta – Ian McEvan
 19. Stangret i Jaśnie Pani –( i inne) Stanisława Fleszarowa  – Muskat

 

Zachęcamy do tego, by wysyłać własne propozycje książek o tej tematyce oraz propozycje kolejnych tematów spotkań pocztą elektroniczną na adresy:

bibliotekaosiek@tlen.pl

biblioteka.deby@wp.pl

Zapraszamy również serdecznie na kolejne spotkania z cyklu „o książkach przy kawie”!

Dominika Siwińska