katalog on-line

nowości książkowe

abc czytelnika
zdjęcia archiwalne
o bibliotece
spotkania autorskie
dla dzieci
dla dorosłych
partnerstwo lokalne
kontakt / godz. otwarcia
biblioteka bierze udział w

Podsumowanie roku 2016

Koniec roku kalendarzowego to czas podsumowań , także w Bibliotekach.

Najważniejszym sukcesem w pracy biblioteki w roku 2016 jest to, że wszystkie trzy biblioteki docierają do coraz większej liczby mieszkańców Gminy Osiek Mały, i nie tylko naszej Gminy. W roku 2015 z biblioteki w Osieku Małym i Filii – łącznie korzystało 1384 czytelników, w roku 2016 – 1689. Składa się na to kilka czynników:

1.  Obie Filie: w Osieku Wielkim i Dębach Szlacheckich, funkcjonowały w roku 2016 w nowych, większych lokalach. Dzięki temu poszerzyły swoją działalność o spotkania autorskie i wycieczki dzieci do biblioteki – których organizacja wcześniej nie była możliwa. Biblioteki zlokalizowane są w centrum wsi, w Dębach Szlacheckich – przy Szkole Podstawowej – co wpływa na dużą liczbę odwiedzin najmłodszej grupy czytelników.

2.  Zorganizowaliśmy szereg spotkań, imprez i warsztatów, promujących bibliotekę i czytelnictwo, przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży.  Staraliśmy  się, żeby prowadzone zajęcia były nowatorskie i ciekawe. Zajęcia prowadzone były przez panie bibliotekarki, które podnosiły swoje kompetencje na szkoleniach  oraz przez zaproszonych gości ze świata literatury, ale nie tylko. Największym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży cieszyły się zajęcia warsztatowe – bo taka forma spotkań pozwala uczestnikom najbardziej zaangażować się w temat spotkania, bez względu na to czy były to warsztaty wielkanocne dla dzieci w kameralnym gronie w Filiach,  czy trwające cały dzień, zorganizowane z rozmachem Warsztaty Czerpania Papieru prowadzone przez profesjonalną firmę, w których wzięło udział 120 uczniów. Dzieci lubią być razem, lubią brać udział w ciekawych zajęciach na których poznają coś nowego– a biblioteka im to umożliwia.                                                                                                                                                               Najważniejsze warsztaty organizowane w 2016 roku to wspominane Warsztaty Czerpania Papieru zorganizowane z okazji światowego Dnia Książki, cykl zajęć w Tygodniu Bibliotek, które prowadzone były we wszystkich trzech bibliotekach dla różnych klas; Włączyliśmy się w ogólnopolską akcję NOC BIBLIOTEK, która odbyła się pod hasłem: Ludowa Noc w Bibliotece – z nauką tańca, pleceniem wianków i niesamowitą atmosferą którą tworzyły same dzieci. Miała ona na celu szerzenie folkloru i tradycji ludowych.  Przy organizacji Nocy bibliotekarzowi pomagały Panie: Halina i Daria Wiktorskie; cykl zajęć z „Czarną książką kolorów” dotyczącą pisma Braille’a;  warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży, prowadzone przez pisarza, wykładowcę akademickiego Michała Larka i warsztaty plastyczne dla dzieci z ilustratorką Elżbietą Krygowską-Butlewską finansowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Poznaniu. Równolegle do zorganizowanych warsztatów dla dużych grup, w bibliotekach odbywały się także mniejsze, cykliczne spotkania warsztatowo-świetlicowe dla uczniów prowadzone przez bibliotekarki: w Ferie zimowe 2016, plastyczne zajęcia przedświąteczne, wycieczki dzieci do biblioteki z przedszkoli i klas początkowych, na których mali czytelnicy zapisywani są do biblioteki i biorą udział w lekcjach bibliotecznych.                                                                                                                                                                                   Inne wydarzenie to: zorganizowano Wystawę prac plastycznych uczniów kolskiego Liceum Plastycznego (wspólnie ze Szkołą Podstawową w Osieku Wielkim).

(Wszystkie te wydarzenia relacjonowane były na bieżąco na naszej stronie wraz z galerią zdjęć i nadal można je przeczytać śledząc historię wpisów.)

 3.  Spotkania z Pisarzami. W roku 2016 swoją twórczość literacką promowali:

  • Roman Pankiewicz – podróżnik. Na spotkaniu z gimnazjalistami opowiadał o kulturze i ludziach w odwiedzanych krajach, oraz promował książkę: „Niemcy moja mała ojczyzna;
  • Agnieszka Tyszka – pisarka nagradzanych książek dla dzieci;
  • Arkadiusz Niemirski – kontynuator serii:  „Pan Samochodzik” ;
  • Wojciech Cesarz – artysta grafik, redaktor wielu miesięczników dla dzieci i pisarz;
  • Michał Larek – który, obok wcześniej wspomnianych warsztatów dla młodzieży (w Filii w Dębach Szlacheckich) spotkał się także z dorosłymi czytelnikami (w Filii w Osieku Wielkim)
  • Jolanta Szwalbe – autorka antologii i cytatów.  Jej książki mówią o tym jak zachęcać do aktywności życiowej w każdym wieku, optymizmu i wiary w przyszłość, niezależnie od momentu życia w którym się jest. Spotkanie skierowane było do osób dorosłych, zwłaszcza seniorów.

4.     Spotkania dla seniorów, kursy komputerowe. Zorganizowano spotkanie „Gawęda o świątecznym stole” o tradycjach świątecznych i sztuce nakrywania do stołu; Wspólne kolędowanie – które uświetnił zespół pieśni i tańca KOŁO z MDK w Kole; W bibliotece spotykały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Osieka Małego oraz odbywały się próby zespołu Osieczanki w Filii w Osieku Wielkim. Szkolenia z podstawowej obsługi komputera prowadzone przez bibliotekarzy odbywały się w Filii w Osieku Wielkim, a w Osieku Małym odbywały się szkolenia, których  organizatorem była Rada Sołecka w Osieku Małym. Zajęcia prowadziła Kancelaria Adwokacka Jarosław Czech, w ramach projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich. Kurs obejmował 120 godzin, wzięło w nich udział 15 osób.                                                                                                                                                                                                                  5.       Wypożyczalnia, usługi biblioteczne. Równolegle z działalnością kulturalno-oświatową, w roku 2016 postępowały prace mające na celu usprawnić obsługę komputerową wypożyczalni oraz opracowanie zbiorów i ulepszyć obsługę czytelników.

  • W katalogu biblioteki  bibliotekaosiekmaly.pl. Dodano zakładkę NOWOŚCI- która pozwala na przeglądanie nowych książek wraz z miniaturą okładki. Cały czas trwa dodawanie do opisów wszystkich  książek – miniatur zdjęć okładek, co sprawi że wyszukiwanie książek będzie dla czytelnika bardziej czytelne.
  • Działają już powiadomienia mailowe: system komputerowy automatycznie wysyła do czytelników informacje o zbliżającym się terminie zwrotu. Żeby powiadomienia były aktywne- czytelnik musi bibliotekarzowi podać swój mail. Wielu czytelników już korzysta z powiadomień mailowych i dzięki temu książki zwracane są w terminie.
  • Można też samodzielnie logować się na swoje konto biblioteczne i przedłużyć książki on-line. Wszystko po to, żeby komunikacja z czytelnikiem była łatwiejsza i szybsza. Jednocześnie, bardzo prosimy tych czytelników, którzy jeszcze nie uzupełnili swoich danych w bibliotece – o kontakt oraz wszystkich dłużników o przestrzeganie regulaminu i zwrot przetrzymanych książek. To ważne, bo dzięki zwrotom na czas, książki będzie mogło wypożyczać więcej czytelników- a o to przecież chodzi.
  • W bibliotece w Osieku Małym można wypożyczać filmy DVD i książki do słuchania (audiobooki). Zbiór płyt  liczy 185 tytułów.  Płyty można wypożyczać na okres 2 tygodni.
  • Czasopisma zostały włączone do wypożyczalni komputerowej. Można je wypożyczać tak jak książki – ale na krótszy czas, tj. 2 tygodnie.

   

6.     Zakup nowości wydawniczych i wymiana księgozbioru: W roku 2016 biblioteka korzystała z dofinansowania na zakup nowości wydawniczych Biblioteki Narodowej, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Biblioteka otrzymała 9.442,00 i za tą kwotę kupiono 390 książek. Biblioteka łącznie dla wszystkich trzech bibliotek zakupiła 1216 książek w tym 826 – z budżetu, 390 – z dofinansowania Biblioteki Narodowej. 191 książek otrzymaliśmy w darze. Do biblioteki kupowane są nie tylko nowości wydawnicze, ale także, w miejsce starych, zniszczonych i zaczytanych – nowe wydania klasyki literatury i lektury. Biblioteka zakupiła m. in zbiór „książek obrazkowych” (Picture Book), które są nowością na rynku księgarskim, ale stają się coraz popularniejsze. To nowa kategoria książek bogato ilustrowanych i albumowych, których głównym środkiem wyrazu są artystyczne ilustracje uzupełnione tekstem. Są skierowane nie tylko do dzieci, co sugerowałyby ilustracje – ale także dorosłych. (więcej o picture bookach –wkrótce.)

7. Uhonorowaniem pracy bibliotekarzy i biblioteki były obchody DNIA BIBLIOTEKARZA w gnieźnieńskim Miejskim Ośrodku Kultury  18 maja  2016 r.

Główny organizator, czyli Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu chciała w ten sposób podziękować wszystkim bibliotekarzom za ich pracę, a szczególnie za realizację nowatorskich działań na rzecz rozwoju czytelnictwa, uczestnictwa w kulturze oraz podejmowania działań w zakresie modernizacji obiektów bibliotek.. Relacje z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj:

http://www.gniezno24.com/…/7319-wielkopolski-dzien-bibliote…

Z powiatu kolskiego :Aleksandra Kowalska -Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole oraz Elżbieta Miskiewicz – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Osieku Małym otrzymały Odznaczenia Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego Medal Labor Omnia Vincit „Za krzewienie idei pracy organicznej”.

 

8.      Wszystkie wydarzenia biblioteczne publikujemy na portalu FB oraz na stronie internetowej.

W roku 2017 planowane jest poszerzenie usług o możliwość: zamawiania i rezerwowania   on-line,  z planowanych warsztatów odbędą się między innymi warsztaty drukarskie i  papiernicze (dwa dni z firmą KALNDER) i plastyczne z ilustratorem w Tygodniu Bibliotek;  bibliotekę odwiedzą pisarze: Dorota Schrammek, Zbigniew Masternak, Zofia Stanecka, Roman Pankiewicz. Organizowana będzie majowa Noc Bibliotek.

Przed nami znowu pracowity rok. Szczegóły i tematy wkrótce.

Elżbieta Miśkiewicz