W tym roku, podobnie jak w poprzednim, biblioteka otrzymała dofinansowanie z Biblbioteki Narodowej: „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek” . Za kwotę 6.071 zł zakupiliśmy297 książek łącznie dla Biblioteki w Osieku Małym i Filii, w tym 1/3 (zgodnie z umową) to pozycje dla dzieci i młodzieży. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych pozycji, serdecznie zapraszamy do bibliotek.
Jakim ojcem był generał Jaruzelski? Jaką córką była Monika? Autobiograficzna opowieść Moniki Jaruzelskiej to pełna ironii i dowcipu opowieść o dorastaniu u boku sławnego ojca. Okazuje się, że niełatwo być córką generała. Zarówno, gdy się jest nieśmiałą nastolatką, jak też dojrzałą kobietą,…
„Tańcząca Eurydyka” to pasjonująca biografia złożona ze wspomnień krewnych, znajomych i współpracowników Anny German. O traumatycznym dzieciństwie artystki opowiada jej matka, o drodze do muzycznej kariery – koledzy ze sceny i z lat młodości, o tragicznym wypadku i rehabilitacji – lekarze
Książka kontrowersyjna, zdobyła tyle samo pozytywnych opini co krytycznych.
„Wreszcie ktoś odważył się napisać to co myślałem zawsze, że akcja „Burza” była szaleństwem, a Powstanie Warszawskie dramatycznym błędem. Autor, przytacza fakty i używa zdroworozsądkowych ocen, nie tylko swoich, ale za to starannie dotąd ukrywanych lub pomijanych.”
„Powstanie Warszawskie, które pochłonęło prawie 200 tys. ofiar było zbiorowym samobójstwem. Fakty dotyczące tego, w jak skandaliczny sposób zostało zainicjowane, jak źle zostało przygotowane, fakty dotyczące Okulickiego są wstrząsające i mówią same za siebie. Liczono tutaj na podziw Churchilla i wzruszenie Stalina, a tymczasem Powstanie budziło tylko uśmiech politowania, bo jak dobitnie przypomina Zychowicz, takie wartości jak honor, wdzięczność, duma, patriotyczne uniesienie, nie mają żadnego znaczenia, dla rozgrywających mocarstw liczy się tylko siła i interesy. Wobec przytłaczającej dysproporcji sił naszym interesem była walka z OUN/UPA i sowiecką partyzantką, a nie walka z wiatrakami, jaką niewątpliwie było wysyłanie dzieci z butelkami z benzyną na czołgi. Nareszcie ktoś trzeźwo myślący napisał o historii Polski z perspektywy, która narusza obłędny styl hurrapatriotycznego myślenia, prowadzący nas nieuchronnie do zbiorowego samobójstwa”
Ksiazka pokazuje różne drogi i postawy zdobywców wielkiej fortuny.
„Zarabianie pieniędzy jest jedną z największych namiętności, jakich może doświadczyć człowiek. Aby je zdobyć ludzie są gotowi na niezwykłe poświęcenia, pracę do utraty sił i każdą podłość. Dla fortuny Marek Licyniusz Krassus był gotów podpalać domy mieszkańców Rzymu, zaś król Francji Filip IV Piękny wysłał na stos niewinnych Templariuszy. Legenda El Dorado sprawiła, że tysiące ludzi dobrowolnie zapuszczało się w głąb amazońskiej dżungli, by nigdy już nie wrócić. Dla zachowania potęgi swego banku Rothschildowie przez dwieście lat płodzili dzieci jedynie z krewnymi, aby nikt spoza rodziny nie mógł rościć praw do ich majątku. Natomiast John D. Rockefeller, niszczył każdego konkurenta, stającego mu na drodze, bez wyrzutów sumienia. Więcej wątpliwości miewali Andrew Carnegie oraz Alfred Nobel i dlatego oddali fortuny na cele dobroczynne.”
Przejmująca opowieść o chorobie i rodzącej się miłości, wzruszający zapis odchodzenia i żegnania się z ukochanym dzieckiem… Książka „Chustka” powstała na podstawie popularnego bloga, który Joanna Sałyga pisała przez ponad dwa lata dla swojego synka. Kiedy zachorowała na raka żołądka, miała 34 lata. Zaledwie cztery miesiące wcześniej zakochała się ze wzajemnością. Choć choroba okazała się nieubłagana, Joanna swoje ostatnie chwile chciała przeżyć w całej pełni. Blog jest opisem jej heroicznej walki z nowotworem i zarazem prezentem dla syna, aby wiedział, jak bardzo go kochała. Znajdziemy tu także wskazówki, jak radzić sobie z chorobą, gdzie udać się po pomoc. Joanna stara się też uświadomić zdrowym, jak kruche jest życie. Blog do dzisiaj cieszy się dużą popularnością (8 mln wyświetleń). Jego autorka związana była z fundacją Rak’n’Roll. Mąż Joanny Piotr Sałyga wraz z jej przyjaciółmi założył Fundację CHUSTKA, która ma walczyć o to, by polskie prawo nie skazywało cierpiących na niepotrzebny ból. Ważna i piękna książka, wobec której nie można przejść obojętnie.
najnowsze powieści znanych i lubianych autorów.
„X wiek, serce średniowiecznej Europy. Młodzi grafowie sascy – Wichman i Ekbert Billungowie – wracają do Saksonii na zrękowiny swojej siostry. W gospodzie, w której się zatrzymują, wpadają w zasadzkę. Na ich życie najwyraźniej czyha stryj, do którego zamku właśnie się udają. Dodatkowo znika ukochana Wichmana, on sam zostaje oskarżony o morderstwo, a wszystko to wydaje się mieć związek z proroctwem wiedźmy z Czarciego Jaru.”
Dla miłościków fantastyki i opowieści „z mroku dziejów”.
piecio-tomowa saga fantasy „Kroniki żelaznego Druida”