katalog on-line

nowości książkowe

abc czytelnika
zdjęcia archiwalne
o bibliotece
spotkania autorskie
dla dzieci
dla dorosłych
partnerstwo lokalne
kontakt / godz. otwarcia
biblioteka bierze udział w

O książkach przy kawie – relacja z I spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

 

Dlaczego warto poświęcić czas na czytanie dziecku? Jak w gąszczu kolorowych pozycji książkowych dla najmłodszych wybrać te wartościowe? Po jaką literaturę sięgamy my, dorośli oraz czy głośne adaptacje filmowe mają wpływ na to, co czytamy? Te i inne tematy poruszane były na pierwszym spotkaniu Dyskusyjnego Kluby Książki, który odbył się w piątek 9 marca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Osieku Małym.

O literaturze dla dzieci

W codziennym funkcjonowaniu, w biegu pomiędzy pracą a domem, rodzice często mają problem ze znalezieniem czasu dla swoich pociech. A nawet jeśli znajdzie się już czas, to brakuje siły…wtedy z pomocą może przyjść książka. Może, o ile jej pozwolimy. O tym traktuje popularna akcja „Cała Polska czyta dzieciom” i o tym także mówiliśmy na spotkaniu DKK. Siedząc wygodnie w fotelu (wykorzystując zatem minimum energii, której po pracy brakuje) z dzieckiem na kolanach można przenieść się na chwilę w inny świat. A nawet jeśli myśl rodzica wciąż dryfuje pomiędzy obowiązkami codzienności, dziecko potrafi cieszyć się drobnymi rzeczami i sprawi mu radość sam fakt, że znaleźliśmy i poświęcamy mu tą chwilę, że jesteśmy blisko. Oswojone z książką od najwcześniejszych lat, będzie z nią kojarzyło przyjemne chwile, a nie jedynie przykrą konieczność „rozliczania się” z lektur szkolnych w późniejszym okresie. A lubiące czytać dziecko, to oczytany dorosły.

Dla wszystkich rodziców, którzy szukają wskazówek co czytać dzieciom i wg. jakiego klucza dobierać książki wartościowe i mądre, sporządziliśmy listę książek, które szczególnie polecamy do czytania najmłodszym dzieciom. Na liście znajdują się książki ze „Złotej Listy” Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz te, które uznajemy za szczególnie warte przeczytania. Pamiętajmy że książka też jest towarem, niestety… Wydawca, nie zawsze kieruje się, choć powinien, wartościami merytorycznymi. Dziecko po omacku sięga po książki kolorowe, błyszczące, atrakcyjne – bardzo dobrze, do oglądania i opowiadania są jak najbardziej odpowiednie. Ale zdarza się że takie bardzo atrakcyjne wizualnie książki mają błahy, grafomański tekst, trudno doszukać się w nich czegoś zabawnego i wartościowego. „Książka bez sensu nie tylko nie wnosi nic cennego do rozwoju dziecka, ale co gorsza, może pozostawiać wrażenie, że książki dla dzieci są nudne i głupie”  – piszą autorki „Wychowania przez Czytanie” – panie Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska, działające w Fundacji „ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom”.  Jako rodzice powinniśmy zwracać na to uwagę!

CIEKAWOSTKA Na poniższej liście- książki niespodzianki, m. in „Pinokio” – znane opowiadanie o drewnianym pajacyku, które jako lektura dopiero dla 3 klasy – jest nieczytane przez dzieci młodsze. A tekst Pinokia i problematyka opowiadania dostosowane są do wieku dziecka 6 letniego! – jeśli tylko dorośli zechcą mu je przeczytać.  [Książka rekomendowana jest dla dzieci6 letnich również przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom”]

Złota lista książek do czytania dzieciom

Wszystkie są dostępne w Gminnej Bibliotece

w Osieku Małym lub Filiach

 

Wiek 3+   PIERWSZE SPOTKANIE Z KSIĄŻECZKĄ

  1. Julek i Julka (5 części) – Annie M.G. Schmidt
  2. Jan Brzechwa – Wierszyki, oraz wiersze polskich autorów w kartonowym wydaniu dla najmłodszych
  3. Seria o Franklinie – Paulette Bourgeois i Brenda Clark
  4. Seria o Martynce – Gilbert Delahaye
  5. Seria edukacyjna „Bajeczki dla maluszka” Małgorzaty Strzałkowskiej
  6. Seria edukacyjna „Księga dla malucha” (poznawanie otoczenia dziecka)
  7. Seria o Piotrusiu – S. D. Rogeon
  8. Seria „ Tupcio Chrupcio”
  9. Lulaki i Pan Czekoladka – Beata Ostrowicka
  10. Z przygód Krasnala Hałabały – Lucyna Krzemieniecka

 

Wiek  5+  PRZEDSZKOLAKI

  1. Znajomi z zerówki (Hihopter) – Małgorzata Musierowicz
  2. Opowiadania z piaskownicy, Opowiadania dla przedszkolaków, Piegowate opowiadania – Renata Piątkowska
  3. A może Będzie właśnie tak – Renata Piątkowska
  4. Dziadek na huśtawce – Renata Piątkowska
  5. Miś Uszatek – Czesław Janczarski
  6. Seria edukacyjna „Z supełkiem” – Ewa Ostrowska
  7. Danuta Wawiłow i Natalia Usenko – Wiersze
  8. Lotta z ulicy Awanturników – Astrid Lindgren
  9. Pinokio – Carlo Collodi
  10. Przedszkolaki z ulicy Morelowej – Barbara Gawryluk
  11. Ewcia i Drzewko szczęścia – Ewa Ostrowska
  12. Grześ, Tatuś i Dalekie Wędrówki – Ewa Ostrowska

 

Wiek ok. 7 +

  1. Astryd Lindgren – Emil za Smalandii, seria o Pippi Pończoszance, Dzieci z Bullerbyn, Mio, mój Mio.
  2. Nie ma nudnych dni – Renata Piątkowska
  3. Kubuś Puchatek –  Alan A. Milne
  4. Pchała Szachrajka – Jan Brzechwa
  5. Najwyższa góra świata – Anna Onichimowska
  6. Ferdynand Wspaniały – Ludwik Jerzy Kern i Wiersze
  7. Mity Greckie dla najmłodszych – Heather Amery
  8. Mała Księżniczka – H. Burnett
  9. Seria o Maminkach – T. Jansson

Więcej pozycji, oraz książki do czytania dla starszych dzieci – na stronie fundacji : http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/zlota-lista

O czym jeszcze rozmawialiśmy na spotkaniu DKK?

W ciemności Agnieszki Holland na podstawie Dziewczynki w zielonym sweterku, Pianista Romana Polańskiego oparty na wspomnieniach Władysława Szpilmana, książka i adaptacja filmowa Chłopca w pasiastej piżamie, to tylko niektóre ze znanych przykładów pozycji książkowych przeniesionych na duży ekran. Czy nagłośnione w ten sposób historie przykuwają naszą uwagę, skłaniają do tego, by sięgnąć po książkę oraz jak reagujemy na reżyserską wizję tego, co nas urzekło w książce? Czy lubimy czytać popularne ostatnio książki biograficzne, wspomnienia wojenne, a może dokonujemy zgoła odmiennych wyborów literackich. Kolejne tematy, które pojawiły się na spotkaniu. I kolejne, które są w zasadzie zawsze aktualne, a których możliwość poruszania dają każdorazowo spotkania Klubu Książki. Im więcej uczestników takiego wydarzenia, tym więcej możliwości poznania różnych opinii, doświadczeń oraz podzielenia się własnymi spostrzeżeniami.

Biblioteka pragnie już teraz gorąco zaprosić na kolejne spotkania z cyklu „O książkach przy kawie”. Przyjść może naprawdę każdy. Dla czytelników to okazja, żeby dowiedzieć się co warto czytać, żeby polecić innym coś, co nas zachwyciło, poruszyło, a także sposobność do tego, żeby w miłym gronie spotkać się i porozmawiać, przy kawie, bez pośpiechu… Nam, pracownikom biblioteki, daje z kolei możliwość poznania potrzeb naszych czytelników dotyczących księgozbioru, ale nie tylko. Chcąc wyjść z ram stereotypu biblioteki jako miejsca służącego wyłącznie do wypożyczania książek, pragniemy dążyć do tego, by okazji do spotkań w bibliotece było jak najwięcej, jak najbardziej różnorodnych i odpowiadających na potrzeby naszej społeczności. A okazją do poznania tych potrzeb, są właśnie tego typu spotkania.

II spotkanie DKK w Bibliotece w Osieku Małym – 16 maj 2012. Temat spotkania – „Dobra książka o miłości – łamiemy stereotypy”