Zajęcia plastyczne przynoszą dzieciom wiele korzyści, rozwijając ich kreatywność, zdolności manualne i poznawcze. Dzięki nim dzieci uczą się wyrażać emocje, rozwijać wyobraźnię, a także poprawiają koncentrację i cierpliwość. Dodatkowo, zajęcia plastyczne mogą wspierać rozwój motoryki małej, która jest ważna w nauce pisania. Praca w grupie mieszanej wiekowo uczy umiejętności współpracy. Nie bez znaczenia jest fakt, że wszystkie zajęcia organizowane przez bibliotekę łączą się z książką. Plastyka i literatura wzajemnie się przenikają, Prace kreatywne pozwalają zilustrować i wizualizować świat który młodzi czytelnicy poznają na zajęciach w bibliotece, podczas warsztatów literackich i wspólnego czytania.
W minionym 2024 roku wszystkie trzy biblioteki, w Osieku Mały, Osieku Wielkim i Dębach Szlacheckich organizowały zajęcia plastyczno-literackie dla dzieci, które odbywały się regularnie i prowadzone były przez pracowników biblioteki. Każde ze spotkań podzielone było na dwie części: zajęcia z książką oraz wykonanie pracy plastycznej. Zajęcia dopasowane były do kalendarza świąt i rocznic literackich. Zajęcia były bezpłatne, ale bieżące materiały plastyczne dla swoich dzieci zakupione zostały przez rodziców, materiały wielokrotnego użytku (nożyczki, dziurkacze) oraz papier finansowała biblioteka.
W Bibliotece w Osieku Małym na zajęcia zapisało się 26 dzieci w wieku 5-11 lat. Z uwagi na dużą ilość chętnych, dzieci podzielono na dwie grupy – zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu: w czwartki dla gr. I i piątki dla gr. II w godzinach popołudniowych. W roku 2024 odbyło się 48 spotkań. Zajęcia prowadziła pani Ela.
W Filii w Dębach Szlacheckich na zajęcia zapisało się 14 dzieci w wieku 5-9 lat, zajęcia odbywały się w każdą środę. W roku 2024 odbyły się 32 spotkania Zajęcia prowadziła pani Ela pracująca na zastępstwo i pani Emilia w drugiej połowie roku.
W Filii w Osieku Wielkim na zajęcia zapisało się 15 dzieci w wieku 8-13 lat, zajęcia odbywały się w piątki co 2 tygodnie. W roku 2024 odbyło się 10 spotkań w I półroczu, prowadzone były przez panią Donatę.