„CZYTAJĄCE DZIECKO TO MĄDRY DOROSŁY” – tym mottem
rozpoczynamy nową akcję czytelniczą
„Wyprawka dla malucha – na dobry początek”…
Żyjemy w czasach, w których coraz mniej się czyta. Czytelnictwo spada nie dlatego, że książki są bardzo drogie. Żyjemy w kulturze obrazkowej, w której to nie czytanie jest w cenie, ale komputer – i bierne z niego korzystanie w postaci gier komputerowych, a także telewizor i byt materialny. Rodzice zamiast samemu czytać – i tym samym dawać przykład dziecku – najczęściej włączają telewizor lub komputer tłumacząc, że brak im czasu na czytanie lub że filmy są z stanie przekazać te same treści, co dobra książka. To powoduje, że dzieci wyrastają na bezrefleksyjnych młodych ludzi, pozbawionych umiejętności krytycznego myślenia. Rodzice świadomie lub mniej świadomie przykładają rękę do tego, że ich dziecko traci zdolność samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków z własnego postępowania, gorzej się uczy, nie potrafi skupić uwagi…
Więcej o roli czytania w rozwoju dziecka można przeczytać w książce: Wychowanie przez czytanie Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej – Pań, które zainicjowały powstanie w Polsce akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Książka ta jest nie tylko podręcznikiem dla nauczycieli, bibliotekarzy i osób zawodowo związanych z książką, ale przede wszystkim dla rodziców. Zawiera niezbędną wiedzę o roli, jaką czytanie dzieciom odgrywa w procesie ich rozwoju i edukacji. W dobie mediów wychowanie dzieci na miłośników czytania wymaga zaangażowania dorosłych. Samo mechaniczne czytanie dziecku nie wystarczy – ważne jest, by wiedzieć, co, jak i komu czytać. I jak uczyć czytania. Czytanie dzieciom wartościowych książek, rozmowa o ich treści, kształtowanie potrzeby i nawyku czytania jest warunkiem rozwoju krytycznego myślenia, mądrości życiowej, wyobraźni i wrażliwości moralnej.
1.Codzienne Czytanie dzieciom dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i cudowne wspomnienia. Codzienne czytanie dzieciom jest też przyjemnością dla rodzica – poświęcamy dziecku czas, zacieśnia się więź emocjonalna między rodzicem i dzieckiem.
2.Nie przymuszajmy dziecka do samodzielnego czytania. Przyjdzie na to czas. Najpierw trzeba rozkochać dzieci w książkach (czytając im na głos dla przyjemności!), aby dostrzegły w nich sens i miały chęć samodzielnie je czytać, by potem, wykorzystując ich dobre nastawienie do ksiązki i zainteresowanie opisaną historią, można było uczyć dzieci czytać.
3. Dziecko uczy się poprzez naśladownictwo- jeśli dziecko nie obserwuje w rodzinie nikogo kto czyta – szybko zorientuje się, że czytanie to spisek mamy, babci i pani bibliotekarki – a nie żadna przyjemność.
4. Czytając dziecku mądre teksty wychowujemy je na mądrego, myślącego człowieka. Tego nie nauczy go telewizja ani gry komputerowe – bo książka nie uczy przez naśladowanie, tylko przez refleksję. Pokazując skutki przemocy dla ofiary, jej myśli i uczucia, dając czas na zastanowienie się, książka wyzwala u wrażliwego czytelnika współczucie dla pokrzywdzonego, negatywny stosunek do aktu przemocy – uczucie rzadko odczuwane przy oglądaniu telewizji czy gier komputerowych. Cechy dziecka, postawy i wrażliwość kształtują się we wczesnym dzieciństwie, w kontakcie z rodzicami. Dlatego nie starajmy się przechytrzyć dzieciństwa, nie podsuwajmy dziecku produktów zastępczych, jak DVD , komputer czy gadżety, bo one nie wynagrodzą dziecku braku zaangażowanie ze strony rodziców.
Źródło: Cała Polska Czyta Dzieciom
Rozumiejąc rolę książki w rozwoju dziecka,
rozpoczęliśmy w roku 2012 nową akcję czytelniczą
„Wyprawka dla malucha – na dobry początek”
Wszyscy rodzice dzieci urodzonych w 2012 roku oraz ich maluchy otrzymują w prezencie od biblioteki książeczkę, list powitalny, symboliczną imienną kartę małego czytelnika, oraz listę książek, polecanych do wspólnego czytania dzieciom i rodzicom. Wierzymy, że zachęcą one rodziców do czytania dzieciom i do odwiedzania biblioteki.
Złota lista książek do czytania dzieciom. Fundacji „Cała Polska Czyta Dzieciom” Wszystkie są dostępne w Gminnej Bibliotece w Osieku Małym lub Filiach:
Wiek 2+ PIERWSZE SPOTKANIE Z KSIĄŻECZKĄ
- Julek i Julka (5 części) – Annie M.G. Schmidt
- Jan Brzechwa – Wierszyki, oraz wiersze polskich autorów w kartonowym wydaniu dla najmłodszych
- Seria o Franklinie – Paulette Bourgeois i Brenda Clark
- Seria o Martynce – Gilbert Delahaye
- Seria edukacyjna „Bajeczki dla maluszka” Małgorzaty Strzałkowskiej
- Seria edukacyjna „Księga dla malucha” (poznawanie otoczenia dziecka)
- Seria o Piotrusiu – S. D. Rogeon
- Seria „ Tupcio Chrupcio”
- Lulaki i Pan Czekoladka – Beata Ostrowicka
- Z przygód Krasnala Hałabały – Lucyna Krzemieniecka
Wiek 5+ PRZEDSZKOLAKI
- Znajomi z zerówki (Hihopter) – Małgorzata Musierowicz
- Opowiadania z piaskownicy, Opowiadania dla przedszkolaków, Piegowate opowiadania – Renata Piątkowska
- A może Będzie właśnie tak – Renata Piątkowska
- Dziadek na huśtawce – Renata Piątkowska
- Miś Uszatek – Czesław Janczarski
- Seria edukacyjna „Z supełkiem” – Ewa Ostrowska
- Danuta Wawiłow i Natalia Usenko – Wiersze
- Lotta z ulicy Awanturników – Astrid Lindgren
- Pinokio – Carlo Collodi
- Przedszkolaki z ulicy Morelowej – Barbara Gawryluk
- Ewcia i Drzewko szczęścia – Ewa Ostrowska
- Grześ, Tatuś i Dalekie Wędrówki – Ewa Ostrowska
Wiek ok. 7 +
- Astryd Lindgren – Emil za Smalandii, seria o Pippi Pończoszance, Dzieci z Bullerbyn, Mio, mój Mio.
- Nie ma nudnych dni – Renata Piątkowska
- Kubuś Puchatek – Alan A. Milne
- Pchała Szachrajka – Jan Brzechwa
- Najwyższa góra świata – Anna Onichimowska
- Ferdynand Wspaniały – Ludwik Jerzy Kern i Wiersze
- Mity Greckie dla najmłodszych – Heather Amery
- Mała Księżniczka – H. Burnett
- Seria o Maminkach – T. Jansson