katalog on-line
abc czytelnika
zdjęcia archiwalne
o bibliotece
spotkania autorskie
dla dzieci
dla dorosłych
partnerstwo lokalne
kontakt / godz. otwarcia
biblioteka bierze udział w

Bezpieczny Internet w Bibliotece

NASZA BIBLIOTEKA BIERZE UDZIAŁ W KAMPANII BIBLIOTEKA – MIEJSCE BEZPIECZNEGO INTERNETU.

Internet daje swobodny dostęp do informacji, wiedzy i kultury, ale może być także źródłem zagrożeń, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie młodych osób do korzystania z sieci – wykształcenie u nich właściwych nawyków i bezpiecznych zachowań w Internecie. Inicjatorami kampanii „Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu”są:  Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Microsoft.

Nasza Biblioteka przyłącza się do Kampanii i umożliwia młodym użytkownikom ukończenie  kursu przy użyciu komputerów we wszystkich trzech bibliotekach: Osieku Małym i obu Filiach.

  • „3…2…1 Internet” dla uczniów klas IV-VI wykorzystujące kreskówki i inne formy edukacji przez zabawę. Morał płynący z każdego odcinka prezentowany jest przez kierowcę rajdowego Krzysztofa Hołowczyca.
  • „W Sieci” dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, przedstawiające zagadnienia bezpieczeństwa w Internecie w konwencji talk-show. W roli prowadzącej program występuje piosenkarka Ewa Farna.

Każde dziecko chcąc  skorzystać z internetu w bibliotece – najpierw korzysta z kursów przygotowanych dla nich.

Na koniec uczniowie dostają imienne dyplomy ukończenia kursu.

Dodatkowo, osoby dorosłe:  nauczyciele, rodzice i inne osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą mogą skorzystać z kursu specjalnie dla nich przygotowanego:  „Dziecko w Sieci”.  Kurs pozwala zapoznać się z problemami i zagrożeniami, jakie mogą napotkać młodzi użytkownicy Internetu.

Kursy prezentują takie zagadnienia, jak:

  • cyberprzemoc – jak uniknąć nękania lub szantażowania przy użyciu Internetu,
  • kontakty online – jak bezpiecznie zawierać znajomości w Internecie,
  • ochrona prywatności – o możliwych konsekwencjach umieszczania w Internecie zbyt wielu informacji na swój temat,
  • poszanowanie własności intelektualnej,
  • uzależnienie od Internetu.

Więcej szczegółów w naszych bibliotekach.  ZAPRASZAMY !

…………………………………………

 

W ramach Programu Rozwoju Bibliotek biblioteka w Osieku Małym oraz obie filie otrzymały nowe komputery z dostępem do internetu – dla czytelników, w celach informacyjno-edukacyjnych oraz urządzenia wielofunkcyjne. Niebawem więcej informacji o tym w jaki sposób, oraz na jakich  zasadach użytkownicy biblioteki będą mogli w pełni korzystać z tego sprzętu.