Bierzemy udział w Programie Rozwoju Bibliotek

Biblioteka w Osieku Małym zakwalifikowała się do II rundy Programu Rozwoju Bibliotek.

Na czym polega program?

Program Rozwoju Bibliotek to ogólnopolskie przedsięwzięcie, realizowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych znajdujących się na wsiach i w małych miastach, a także ułatwienie mieszkańcom pełnego uczestnictwa w dostępie do nowoczesnych technologii. Program skierowany jest do bibliotek publicznych we wszystkich gminach wiejskich.

Co biblioteka zyska?

1.    W PRB  bibliotekarze przygotowywani są do prowadzenia placówek w nowoczesny sposób, organizowania ciekawych i oczekiwanych przez mieszkańców wydarzeń, zdobywania dodatkowych pozabudżetowych funduszy na działalność, promowania swojej placówki i gminy.  Aktywne i bardzo praktyczne formy szkoleń dla pracowników bibliotek są dużą wartością programu. Program będzie realizowany do roku 2013 – W tym czasie podjęte zostaną działania, mające na celu zapewnienie trwałości zainicjowanych zmian – po to, aby małe biblioteki mogły działać i rozwijać się także po zakończeniu Programu i cyklach szkoleń. Dlatego w programie tworzy się tzw. PARTNERSTWA międzybiblioteczne – dzięki temu  biblioteki będą miały możliwość nawiązania współpracy z innymi gminami i  wymiany doświadczeń.

2.    W ramach Programu bibliotekom zostanie dostarczony bezpłatnie sprzęt multimedialny i teleinformatyczny – komputery stacjonarne i laptopy wraz z oprogramowaniem, przekazane przez Microsoft Corporation oraz projektory i urządzenia peryferyjne.  Dostarczony sprzęt doda bibliotece atrakcyjności i ułatwi podejmowanie interesujących działań.

Biblioteka w Osieku Małym wraz z filiami zakwalifikowała się do programu jako biblioteka WIODĄCA . Oznacza to więcej zobowiązań , więcej pracy dla nas, ale też więcej korzyści. Naszymi PARTNERAMI są:

Biblioteka Kościelec + filia, Biblioteka w Chodowie, Biblioteka we Wrzącej + filia. We wrześniu odbyło się pierwsze spotkanie inaugurujące rozpoczęcie II rundy programu, a pierwsze szkolenia rozpoczną się w październiku.