katalog on-line
abc czytelnika
zdjęcia archiwalne
o bibliotece
spotkania autorskie
dla dzieci
dla dorosłych
partnerstwo lokalne
kontakt / godz. otwarcia
biblioteka bierze udział w

Filcowanie i zakończenie KOLORÓW KULTURY

Z końcem kwietnia zakończyliśmy w bibliotece projekt KOLORY KULTURY. Projekt skierowany do dzieci  i młodzieży trwał od stycznia do końca kwietnia. Jego celem było stworzenie atrakcyjnego sposobu spędzania czasu wolnego  i umożliwienie dzieciom kontaktu z artystycznym światem plastycznym i teatralnym. Najważniejszym jego punktem były warsztaty plastyczno-teatralne w styczniu, trwające 4 dni. Prowadzone były przez aktorów i plastyków Teatru Wielkie Koło im. Jacka Łobacza z Będzina, którzy wprowadzali dzieci w profesjonalny świat teatru lalkowego. Po zakończeniu ferii odbywały się zajęcia plastyczne dla dzieci – prowadzone przez nas – bibliotekarzy. Na nich dzieci poznawały różne techniki plastyczne: malowały, rzeźbiły w masie plastycznej, uczyły się wykorzystywać materiały recyklingowe do stworzenia nowych, użytecznych i ładnych przedmiotów. Oprócz zajęć manualno-plastycznych dzieci poznawały na dużym ekranie prace malarskie i rzeźby  mistrzów oraz książki dotyczące sztuki.

Cykl warsztatów zakończyły zajęcia prowadzone przez Martę Libiszewską – instruktora rękodzieła i artystę plastyka. Dzieci i młodzież poznawały technikę filcowania na mokro i na sucho, gimnazjalistki wykonywały biżuterię tekstylną, szyły filcowe etui na komórkę i poznawały różne techniki zastosowania materiałów, haftów, ściegów czyli rękodzieła  dziś już trochę zapomnianego, a, jak się okazało na naszych zajęciach,  cieszącego się nadal ogromnym zainteresowaniem również wśród chłopców! Dzieci spędziły twórcze 3 godziny z Panią Martą ani chwili się nie nudząc.

Co dzieciom i młodzieży dało uczestnictwo w warsztatach KOLORY KULTURY?

Poprzez możliwość nieskrępowanej zabawy plastycznej i zajęć teatralnych dzieci mają możliwość wyrażania siebie, swoich emocji, i rozwijania wyobraźni.  Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w wieku wczesnoszkolnym, kiedy dzieci mają dużą potrzebę działania – a taka właśnie grupa uczestniczyła w naszych zajęciach. Dodatkowo niezwykłą atrakcją dla dzieci było umożliwienie im bezpośredniego kontaktu z aktorami i lalkami teatralnymi: dotknąć, pobawić się, wziąć taką niezwykłą lalkę do małych rąk, posłuchać  jak „prawdziwy” aktor animuje wielką LALKĘ ŻABĘ, pośpiewać razem z „żabią rodziną” – który w magiczny sposób ożywa w rękach aktorów i dzieci …, przy dźwiękach bluesowych aranżacji granych na żywo – to jest to, co pobudza wyobraźnię dzieci, ośmiela nawet te nieśmiałe i na długo, długo zapada w pamięć  uczestniczącym w zajęciach gimnazjalistom, a co dopiero młodszym  dzieciom!

Projekt KOLORY KULTURY dofinansowany był ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Łącznie z warsztatach od stycznia do kwietnia wzięło udział 63 dzieci i młodzieży.