Picture booki cz. 1: Filia Osiek WIelki: Poznajemy KSIĄŻKI OBRAZOWE

Filia Osiek Wielki: uczniowie Szkoły Podstawowej wraz z wychowawcą wzięli udział w zajęciach o KSIĄŻKACH OBRAZOWYCH (Picture bookach) i wykonywały prace plastyczne na podstawie poetyckiej ksiazki Iwony Chmielewskiej „Cztery zwykłe miski”. Zajęcia prowadziła: Danuta Gabryszewska.

Czym różnią się książki obrazowe, czyli Picture Booki – od książek ilustrowanych które znaliśmy do tej pory?

Książki obrazowe – to takie, w których głównym środkiem wyrazu są artystyczne ilustracje. Tekst w takich książkach jest dopełnieniem ilustracji, czyli zarówno obraz jak i tekst – wzajemnie się uzupełniają.

Łatwo tą różnicę  wyjaśnić na przykładzie:

Treść baki ” Kopciuszek” może samodzielnie istnieć bez ilustracji, natomiast w książkach obrazowych takich jak „Kłopot” Iwony Chmielwskiej  – sam tekst  byłby niezrozumiały, nie można oddzielić tekstu od ilustracji.

Picture Booki to wszystkie wydania albumowe dla dzieci, takie jak n.p  „Miasteczko Mamoko AD Mizielińskich, ale także poezja dla dzieci  i baśniowe, bardzo plastyczne książki Iwony Chmielewskiej które są nowością na rynku księgarskim i , w zależności od interpretacji dziecka i rodzica, są przeznaczone dla czytelnika w różnym wieku.

Świetnym przykładem książki obrazowej jest „Czerwony Kapturek w wielkim mieście” – z lustracjami włoskiego ilustratora Roberto Innocenti. Mały i trochę większy czytelnik poznaje współczesnego Kapturka, dla którego wielkim lasem pełnym niebezpieczeństw jest miasto,  a wilki mogą przybrać całkiem współczesną postać… Ale o tym nie dowiemy się z tekstu ksiazki, historię Czerwonego Kapturka poznajemy przede wszystkim dzięki szczegółowym, wciągającym ilustracjom. Na szczęście bajka dobrze się kończy:)

Pytajcie o książki obrazowe w Bibliotece w Osieku Małym i obu filiach : w Osieku Wielkim i Dębach Szlacheckich.

(zajęcia poświęcone ksiazkom obrazowym odbędą sie jeszcze w bibliotekach w Osieku Małym i Dębach Szlacheckich)

/E. Miśkiewicz. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione./