Historyczna noc w bibliotece 16.11.2012

Pierwsza  Noc w Bibliotece już za nami! Tematem przewodnim była Historia Polski. Dzieci miały wypełniony cały długi wieczór, przygotowaliśmy dla nich mnóstwo zróżnicowanych atrakcji.   Na początku odbył się finał konkursu „Najciekawsza Postać Historyczna,” na przebranie się i zaprezentowanie wybranej postaci z historii Polski.  Mogliśmy podziwiać:

Natalię Fic  z SP Budki Nowe – jako Królową Bonę – I Miejsce

Igora Trawińskiego (SP Drzewce) – jako średniowiecznego rycerza  – II Miejsce

Wiktorię Warmińską – jako Jadwigę Andegaweńską – III Miejsce

Julię Antecką z  SP Dęby Szlacheckie – jako Królową Jadwigę

Jana Bąkowskiego z SP Dęby Szlacheckie- jako Mikołaja Kopernika

Wszystkie dzieci wykazały się pomysłowością, zaangażowaniem i talentem aktorskim. Uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Dzieci oceniało jury w składzie: , Krystyna Falborska; Elżbieta Jabłońska i Halina Wiktorska (SP Dęby Szlacheckie)

W dalszej części wieczoru zarówno dzieci, jak i rodzice którzy zostali  do samego końca, uczestniczyli w quizach i konkursach wiedzy historycznej. Konkursy miały formę: krzyżówek, rozsypywanek wyrazowych układanych na czas, pokazów multimedialnych, pytań ” dźwiękowych” – słowem, nie było czasu żeby się nudzić.  Pokazane i omówione zostały dwa filmy: o rekonstrukcjach historycznych, oraz film „Animowana Historia Polski” w reż. Tomasza Bagińskiego.O  filmie (żródło: You Tube):

„Hit Światowej Wystawy EXPO 2010 w Szanghaju animowaną „Historię Polski” do tej pory mogli oglądać jedynie goście Pawilonu Polski, których było już prawie 5 mln.
Teraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która jest głównym organizatorem udziału Polski w EXPO 2010 w Szanghaju, ma przyjemność przedstawić go Państwu w Internecie.

Twórcą filmu, który powstał na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości jest Tomasz Bagiński, mistrz współczesnej polskiej animacji, nominowany do Oscara za utwór „Katedra”. „Historia Polski” to, według autora, wizualny poemat, gdzie „ważne momenty naszej historii wymieszane są ze skojarzeniami, z symbolami, prezentacjami miast, ludzi, charakterystycznych budowli; to obraz, na którym przewijać się będzie mapa, wizualne wyjaśnienia konkretnych sytuacji, ważne gesty, ważne słowa.”

Kolejny punkt wieczoru to: Prezentacja broni na żywo – o której opowiadał Pan Krzysztof Musiał – Radny Gminy Osiek Mały, reprezentujący Ligę Obrony Kraju.

Ostatnia godzina naszego spotkania upłynęła na opowieściach rodzinnych. Dzieci, skupione w kółku, na dywanie wokół pani Haliny Wiktorskiej i Elżbiety Jabłońskiej ze Szkoły Podstawowej z Dębów Szlacheckich pokazywały zdjęcia, opowiadały ciekawe historie o losach swoich dziadków i nie tylko. Wspomnienia rodzinne z wykorzystaniem zdjęć są okazją do budzenia zainteresowania losem własnej rodziny i miejscowości, do budzenia tożsamości lokalnej, oraz do pokazania dzieciom, że historia Polski  to nie tylko wielkie postacie, daty i  wydarzenia znane z podręczników ale że losy naszych rodzin i pojedynczych osób – też tworzą historię. Dzieci zobaczyły również jak wygląda drzewo genealogiczne rodziny.

W bibliotece dostępna jest wystawka książek historycznych  przygotowana przede wszystkim z myślą o młodych czytelnikach:  od legend polskich i baśni, poprzez najciekawsze powieści dla dzieci i młodzieży, aż po publikacje historyczne Bogusława Wołoszańskiego czy najnowszy nabytek biblioteki: Poczet Władców Polski z uwzględnieniem sylwetek wszystkich prezydentów.

________________________

W organizacji „Nocy …” udział wzięli: Biblioteka Osiek Mały + filie Dęby i Osiek Wielki we współpracy z:  ; SP Dęby Szlacheckie, przyjaciółmi biblioteki, radnymi. W przerwie wieczoru dzieci otrzymały poczęstunek, dzięki uprzejmości Pana Ryszarda Rejniaka – ze sklepu spożywczego w Osieku Wielkim.

Krótki film z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj: