Noc w Bibliotece „Na ludową nutę”-relacja

Tegoroczna edycja ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek odbyła się 4 czerwca, Nasza biblioteka też brała w niej udział! Dołączyliśmy w ten sposób do 1017 bibliotek z całej Polski, i tych dużych, i tych bardzo małych, które na wszelkie sposoby starały się zachęcić dzieci do czytania, wspólnej zabawy  i uczestnictwa w niezwykłych niecodziennych zajęciach w bibliotece. Tematy Nocy Bibliotek w Całej Polsce były tak różnorodne, jak różne są zainteresowania i potrzeby mieszkańców i specyfika danego regionu czy miejscowości.
Organizatorami akcji są: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Książki, Fundacja ABC XXI, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz poszczególne biblioteki.

W tym roku w Nocy Bibliotek wzięło udział 1017 placówek (w ubiegłym roku ponad 600). Organizatorzy liczą, że w przyszłym ta liczba jeszcze się podwoi.

Noc Bibliotek w Osieku Małym zorganizowaliśmy pod hasłem: „Na Ludową Nutę” – i miała ona na celu szerzenie folkloru i tradycji ludowych, coraz częściej zapominanych przez młodsze pokolenia. Zajęcia prowadził Paweł Tomczyk – Komisarz Regionu Wielkopolskiego Komisji ds. Tańców Polskich P.S. CiOFF.(Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), pasjonat tańca i tradycji ludowych, absolwent ZSRCKU w Kościelcu oraz UAM Poznań, gdzie należał do zespołów ludowych. Obecnie pracuje jako instruktor tańca.

Dzieci uczestniczące w spotkaniu brały udział w szeregu dla nich przygotowanych zabawach i zajęciach: nauce tańca, przymierzaniu i rozpoznawaniu strojów ludowych. Poznały postać Oskara Kolberga, Dowiedziały się co to jest Noc Kupały.

Dzieci początkowo niepewnie nastawione na tematykę ludową, szybko wciągnęły się w wykonywane zadania. Prace grupowe, mimo różnego poziomu trudności, wykonywane były błyskawicznie, a nauka naszych tańców narodowych okazała się świetną zabawą, co udokumentowaliśmy na zdjęciach! Po skocznym krakowiaku zrobiliśmy dłuższą przerwę na kolację. A jeśli kolacja – to tylko regionalna, czyli poznańska „pyra z gzikiem”.

Gdy zapadła noc, wszyscy zaplatali wianki z żywych kwiatów,  aby następnie puścić je na wodę w pobliskim stawie. Jeszcze długo oglądaliśmy odpływające wianki z zapalonymi na nich świeczkami. Na zakończenie akcji odbyła się dyskoteka przeplatana utworami ludowymi.

Noc Bibliotek w Osieku Małym przygotowały panie bibliotekarki: Marta Brzozowska, Anna Banasiak, Danuta Gabryszewska, Elżbieta Miśkiewicz. Dziękujemy za pomoc paniom: Halinie i Darii Wiktorskim, które tego wieczoru były razem z nami i dziećmi. Dziękujemy dzieciom uczestniczącym w spotkaniu: za Waszą młodzieńczą energię i otwartość.

Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Pawła Tomczyka który tego wieczoru dzielił się z dziećmi swoją wiedzą, pasją i bawił się razem z nimi. Mamy nadzieję, że choć trochę zaszczepiliśmy w młodych nasze ludowe zwyczaje, a kolejne wydarzenia przyniosą równie duże grono odbiorców!