katalog on-line
abc czytelnika
zdjęcia archiwalne
o bibliotece
spotkania autorskie
dla dzieci
dla dorosłych
partnerstwo lokalne
kontakt / godz. otwarcia
biblioteka bierze udział w

Nowości dla dzieci – z dofinansowania Biblioteki Narodowej.

W tym roku, z dofinansowania Biblioteki Narodowej zakupiliśmy do biblioteki nowości wydawnicze: głównie bajki, baśnie i opowiadania dla dzieci 5-10 lat. Księgozbiory Biblioteki w Osieku Małym i obu filiach wzbogaciły się o 144 książki : nowe zbiorowe wydania baśni z rożnych stron świata, pięknie ilustrowane wydania opowiadań Astrid Lindgren i wiele innych książek dziecięcych, oraz powieści dla starszych uczniów i młodzieży. Wszystkie uznawane są za najciekawsze i najbardziej wartościowe zarówno przez znawców literatury dziecięcej, jak i przez rodziców i dzieci (co można przeczytać na portalach książkowych czy forach internetowych poświęconych książkom dziecięcym.)

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych książek dla dzieci.

Nowość, ciekawostka wydawnicza:

Czarna książka kolorów  umożliwia spotkanie widzących z niewidomymi. Jest książką dla wszystkich, gdyż uczy współodczuwania i uwrażliwia na odmienność.

„Tomek nie widzi kolorów. Są one dla niego tysiącami smaków, zapachów, dźwięków i emocji. Pogrążony w mroku chłopiec zaprasza nas, byśmy spróbowali odkrywać je tak, jak on: wcale ich nie widząc”.

Książka jest prawie cała czarna – czarne ilustracje, czarny braille, jedynie tekst odcina się od tła jasnymi literami.

Autorka książki wyobraziła sobie przyjaźń dwóch chłopców, z których jeden, Tomek, jest niewidomy. Jego widzący przyjaciel opowiada nam, jak Tomek potrafi poczuć, dotknąć, usłyszeć czy spróbować kolorów. Czytając tę opowieść, też zaczynamy je widzieć inaczej, tak jak Tomek żyjący w „świecie ciemności”. Przed czytelnikiem otwierają się nowe przestrzenie – zmysłów, wyobraźni i odczuć.

„Czarna książka kolorów” otrzymała New Horizons Award w 2007 roku na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii