Wystawa rękodzięła w Flii Dęby Szlacheckie. Zapraszamy!

2 czerwca o godzinie 10.00 w Filii w Dębach Szlacheckich została otwarta przez pana Pawła Tomczyka wystawa rękodzieła mieszkańców gminy Osiek Mały, a także osób, które z niej pochodzą.

Paweł Tomczyk to Komisarz Regionu Wielkopolskiego Komisji ds. Tańców Polskich P.S. CiOFF.(Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), pasjonat tańca i tradycji ludowych, absolwent ZSRCKU w Kościelcu oraz UAM Poznań, gdzie należał do zespołów ludowych. Obecnie: Instruktor tańców ludowych w MDK w Kole.

Wystawa powstała z inicjatywy mieszkańców Dębów Szlacheckich i okolic. W bibliotece zgromadziliśmy nie tylko tradycyjne  hafty krzyżykowe i wykonane szydełkiem, ale także prace wykonywane innymi technikami, m. in kartki okolicznościowe, lalki ręcznie robione, ozdoby  i szopki świąteczne, prace malarskie i rysunkowe.

Wielka różnorodność tych prac pokazuje, że nasz region kolski, pomimo że znajduje się , niestety, na granicy znanych nam regionów etnicznych: Wielkopolski, Kujaw, Mazowsza, Ziemi Łęczyckiej – to obfituje w bogactwo technik, pomysłów, talentów ludowych. We wszystkich pracach na pewno odnaleźć można inspiracje innymi regionami Polski i tradycjami ludowymi, ale też własne pomysły i interpretacje ich autorów oraz prace w ogóle nie związane z tradycjami ludowymi. Warto pamiętać, co podkreślał Paweł Tomczyk, że kultura ludowa cały czas ewoluuje, jest tworzona na nowo, jeśli tylko w mieszkańcach danego regionu drzemie taka potrzeba i chcą tą kulturę pielęgnować. Po to zorganizowaliśmy wystawę – pokażmy światu że potrafimy tworzyć ludową sztukę użytkową i przedmioty które zasługują na uznanie. Chwalmy się tym, co w małej miejscowości jest piękne i warte pokazania.

Zdjęcia wszystkich prac zamieścimy po zakończeniu wystawy.

Zapraszamy  do oglądania prac w godzinach pracy Biblioteki w Dębach Szlacheckich: poniedziałki, środy, piątki 9-17, wtorki 8-14, (czwartki, soboty – biblioteka jest nieczynna)

Prace oglądać można do końca czerwca.

Edycja 28.08: w galerii poniżej  – wszystkie zdjęcia z wystawy.